U 2018. godini, zaključno s prosincem, namazi su ostvarili rast vrijednosne prodaje u odnosu na godinu prije uslijed rasta vrijednosne prodaje svih pripadajućih kategorija osim voćnih namaza.
Čokoladni namazi pakirani su u staklenke, tube ili plastične čašice. Mogu se konzumirati u obliku u kojem jesu ili kao namaz na kruhu, palačinkama ili drugim desertima.
Mliječni i sirni namazi s okusom ili bez, napravljeni od sira ili svježe mliječne kreme, skladište se isključivo u rashladnim uređajima. Obično su pakirani u plastične posudice. Ovdje su uključeni i nemliječni sirni namazi, to su proizvodi napravljeni kako bi zamijenili sirni namaz u okusu i izgledu, a napravljeni su od zamjenskih sastojaka kao što je tofu.
Voćni namazi uz sve vrste marmelada i džemova koji se koriste kao namaz za kruh ili za kolače uključuju i marmelade i džemove za dijabetičare.
KRETANJE U KATEGORIJI
U 2018. godini, zaključno s prosincem, namazi su ostvarili rast vrijednosne prodaje u odnosu na godinu prije uslijed rasta vrijednosne prodaje svih pripadajućih kategorija osim voćnih namaza. Vrijednosno najznačajnije su paštete koje nose 45% vrijednosne prodaje namaza. Slijede mliječni namazi s 26% vrijednosnog udjela, čokoladni namazi s 19% i na kraju voćni namazi s 10% vrijednosnog udjela.
Kroz moderne formate (hipermarketi, supermarketi) prodaje se dvije trećine vrijednosne prodaje namaza (67%), dok se preostali dio (33%) prodaje kroz tradicionalne formate, trgovine mješovitom robom do 300 m2 prodajne površine i drogerije.
Količinska prodaja namaza u posljednjih godinu dana, zaključno s prosincem 2018. godine, ima negativan predznak i sve kategorije bilježe pad količinske prodaje, ali je pad količina voćnih namaza najizraženiji. U ukupnoj količinskoj prodaji voćni namazi zauzimaju 17% udjela, čokoladni namazi imaju 21%, mliječni namazi 27% i paštete 35% količinskog udjela.
Vodeća tri proizvođača u namazima po količinskoj prodaji su (abecednim redom): Gavrilović, Podravka i trgovačke robne marke, te čine 51% ukupne količinske prodaje namaza.